Skip to main content
Voice Recognition
X

Learn with Passion

Act with Courage

Change the World

#WB Pride

Language
                      

SBC League Allstars 2011-2012

Western Brown High School
Building Photohs.jpg 474 West Main Street
Mt Orab, OH 45154

SBC League Allstars 2011-2012

      WESTERN BROWN

SBC LEAGUE ALL-STARS 2011-2012
SportNameAward
Boys GolfJustin Nickell2nd Team
Boys GolfDakota Pack2nd Team
Girls TennisMorgan Wright1st Team
Girls TennisHannah Weisenhahn1st Team
Girls TennisAnna Yockey2nd Team
FootballJordan Haggerty1st Team
FootballSpencer Howard1st Team


SW District 2nd Team-Defense


That's My Boy-Finalist


Cin. Enquirer Honorable Mention
FootballJake Latham1st Team
FootballNick Woodyard1st Team


SBC Player of the Year


SW District 2nd Team-Offense



Cin. Enquirer-1st Team

FootballBrady Brooks2nd Team
FootballZaine Clark2nd Team
FootballKevin McCoy2nd Team
FootballGunnar Woodyard2nd Team
Boys CCBrady Patrick2nd Team
Boys CCGage Perkins2nd Team
Boys CCPJ Seng2nd Team
Boys CCTony Sharp2nd Team
Girls CCHeather Liming2nd Team
VolleyballAshleigh Huiet1st Team


SBC Player of the Year


All-Ohio D-II Honorable Mention


District 16 1st Team


Cin. Enquirer-1st Team
VolleyballAlli Morgan1st Team


District 16 1st Team


Cin. Enquirer-Hon. Men.
VolleyballKylie Garrett1st Team
VolleyballElizabeth Carter2nd Team


District 16 2nd Team


Cin. Enquirer-Hon. Men.
VolleyballBecca DeBord2nd Team
VolleyballCarla FiteSBC Coach of the Year
Girls SoccerTy Henry1st Team
Girls SoccerGrace Jacobs1st Team
Girls SoccerBethany Ketron1st Team
Girls SoccerAllison Hile2nd Team
Girls SoccerHailey Martin2nd Team
Boys SoccerJustin Berkley1st Team
Boys SoccerBen Booker1st Team
Boys SoccerLogan Easterling2nd Team
Boys SoccerJonathan Hayes2nd Team
WrestlingBlake Silvis

1st Team



Cin. Enquirer Hon. Mention D II

WrestlingJake Latham

1st Team



Cin. Enquirer Hon. Mention D II

WrestlingKenon Bowling

1st Team 

WrestlingAndy Wallace

1st Team 



Cin. Enquirer Hon. Mention D II

WrestlingPayton Bailey

Cin. Enquirer Hon. Mention D II 

Academic TeamLuke Jacobs

1st Team 

Academic TeamBrandon Brown

2nd Team 

Boys BasketballSpencer Howard

1st Team 



Cin. Enquirer Hon. Mention D I

Boys BasketballCory Kuttler

1st Team 



Cin. Enquirer Hon. Mention D I 

Boys BasketballJustin Nickell

1st Team 



SBC Player of Year 



Cin. Enquirer Hon. Mention D I 



Academic All-Ohio 1st Team D I 

Boys BasketballHiro Purdon

2nd Team 

Boys BasketballNick Woodyard

2nd Team 

Boys BasketballGreg Foster

SBC Coach of Year 

Girls BasketballTy Henry

1st Team 



District 16 2nd Team 



Cin. Enquirer Hon. Mention D II 

Girls BasketballKylie Garrett

1st Team 



SBC Player of Year 



District 16 1st Team



SW District 2nd Team 



All-Ohio Hon. Mention D II 



Cin. Enquirer 1st Team D II 

Girls BasketballMorgan Wright

1st Team 



District 16 1st Team 



Cin. Enquirer Hon. Mention D II 

Girls BasketballElizabeth Carter

2nd Team 



District 16 2nd Team 

Girls BasketballKyle Fender

SBC Coach of Year 



Dist. 16 Coach of Year 

Girls TrackSam Clark

1st Team 

Girls TrackDominique Hunter

1st Team 

Girls TrackAshley Barlow

2nd Team 

Girls TrackKelsa Gruber

2nd Team 

Girls TrackAlly Hile

2nd Team 

Girls TrackJen Lyons

2nd Team 

Girls TrackHolly O'Hara

2nd Team 

Girls TrackMeggie O'Hara

2nd Team 

Girls TrackBrittany Palmer

2nd Team

Girls TrackLauren Stacy

2nd Team 

Girls TrackFelicia Zeller

2nd Team 

SoftballMorgan Fischer

1st Team 



Cincinnati Enquirer Honorabl Mention D-II

SoftballLindsey Harvey

1st Team 



Cincinnati Enquirer Honorable Mention D-II

SoftballJosie McElroy

1st Team 



Cincinnati Enquirer Honorabl Mention D-II

SoftballMorgan Nickell

1st Team 



Cincinnati Enquirer D-II 1st Team

SoftballHope Jamison

2nd Team 

SoftballBrianna Stacy

2nd Team 

BaseballRich Burton

1st Team 



Cincinnati Enquirer Honorabl Mention D-I

BaseballJustin Nickell

1st Team 



Cincinnati Enquirer Honorable Mention D-I

BaseballCaden Piatt

1st Team 



Cincinnati Enquirer Honorable Mention D-I

BaseballScotty Ryan

1st Team 



Cincinnati Enquirer Honorable Mention D-I

BaseballHiro Purdon

2nd Team 

BaseballAlex Smith

2nd Team 

Boys TrackSpencer Howard

1st Team 

Boys TrackChase Latham

1st Team 

Boys TrackJake Lawson

1st Team 

Boys TrackMichael Lindsey

1st Team 

Boys TrackSean Massey

1st Team 

Boys TrackBrady Patrick

1st Team 

Boys TrackGage Perkins

1st Team 

Boys TrackRick Pride

1st Team 

Boys TrackZach Siemer

1st Team 

Boys TrackMack Tudor

1st Team



Field Event POY



SBC Discus Rec. 197'3"



SBC Shot Rec. 61' 1/4"



DI District Dicus & Shot Put Champion



OHSAA State Record Discus 206'4"



SW District Record Discus 185'5"



SW District Shot Put Record 62'6"



OHSAA Regional Discus & Shot Put Champion



OHSAA State Shot Put 3rd Place 



OHSAA State Discus Runner-Up



Cincinnati Enquirer D-I
"Athlete of the Year"



Brown County/News Democrat "Athlete of the Year"

Boys TrackZaine Clark

2nd Team 

Boys TrackJosh Massey

2nd Team 

Boys TrackDerrick Mitchell

2nd Team 

Boys TrackDakota Pack

2nd Team 

Boys TrackChad Sexton

SBC Coach of the Year 

Boys TennisMcree Kidwell

1st Team-Singles 

Boys TennisChase Latham

1st Team-Singles 

Boys TennisNathan Creech

1st Team-Doubles 

Boys TennisJordan Helton

1st Team-Doubles 

Boys TennisJeremy Black

2nd Team-Singles 

Boys TennisNathan Rymer

2nd Team-Singles 

© 2022. Western Brown Local Schools. All Rights Reserved.